USG
Współczesna diagnostyka medyczna stosuje często w badaniach specjalistyczne urządzenia. W ultrasonografii (USG) wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe, co umożliwia obejrzenie wnętrza wielu narządów naszego ciała
Lekarz ginekolog-położnik częściej niż lekarze większości innych specjalności identyfikuje rodzinę ryzyka genetycznego i to do niego szczególnie często zwracają się rodziny ryzyka o poradę genetyczną.
Badanie USG w zasadzie jako jedyne spośród technik diagnostyki obrazowej do niedawna pozbawione było możliwości korzystania z środków kontrastujących, których podanie zwiększałoby ilość uzyskiwanych informacji. W ostatnich latach ta sytuacja uległa diametralnej zmianie. Dziesiąta dekada XX wieku to okres wprowadzenia na rynki wielu krajów ultrasonograficznych środków kontrastujących (UŚK), bezpiecznych i skutecznych substancji poprawiających jakość otrzymywanych obrazów.
Badanie USG ginekologiczne u kobiet w ciąży jest luksusem, koniecznością czy może obowiązkiem? W dzisiejszych czasach to standard w prowadzeniu ciąży. Badanie ultrasonograficzne pozwala bowiem monitorować rozwój płodu i nadzorować przebieg ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wykonać je trzy razy – pierwsze między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 18. a 22. i trzecie po 30. tygodniu ciąży. Dotyczy to oczywiście ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo. Jeśli np. pacjentka ma nadciśnienie, cukrzycę czy jest w ciąży bliźniaczej, to konieczne są częstsze badania. W przypadku wystąpienia krwawień wykonuje się USG nawet co kilka dni.